Możliwości komercjalizacji
Wdrożenie rezultatów projektu IL-GRAF może nastąpić poprzez udzielanie licencji na zasadach rynkowych. Możliwe jest udzielenie licencji na wytwarzanie elektrod i/lub sposób otrzymywania hybrydowych materiałów typu CNT-AC lub CNT-GR. Wybrany może zostać jeden z wariantów udzielania licencji w zależności od zainteresowania nabywcy i potrzeb udzielającego licencji, ogólnie stosowane możliwe warianty wg prawa patentowego:
- Licencja pełna – zezwolenie uprawnionego do korzystania z prawa przez licencjobiorcę w tym samym zakresie co uprawniony i jego posiadacz. Przeciwieństwo licencji ograniczonej która ogranicza zakres korzystania do węższego niż w przypadku licencji pełnej.
- Licencja wyłączna – zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa.
- Licencja niewyłączna – licencja która nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję.
- Licencja mocna – szczególny przypadek licencji, będącej zarazem pełną i wyłączną, na mocy której licencjodawca zobowiązuje się dodatkowo do niekorzystania z utworu jak i nieudzielania dalszych licencji.
- Licencja słaba – jak w przypadku licencji mocnej, tylko że licencjodawca zatrzymuje prawo korzystania z przedmiotu licencji.
- Licencja otwarta – szczególny przypadek licencji niewyłącznej, będący oświadczeniem uprawnionego o zezwoleniu dowolnej osobie na korzystanie z jego prawa do korzystania z utworu oraz do jego modyfikowania.
- Podlicencja jest to dalsza licencja udzielona przez licencjobiorcę. Prawo własności przemysłowej wyklucza udzielania dalszych licencji od sublicencji.
- Licencja dorozumiana – określenie na domniemanie, że wynik prac badawczych lub podobnych wykonanych na zamówienie podmiotu zawiera wynalazek. Domniemywa się, że wykonawca prac udziela licencji, przekazując wyniki.
- Licencja przymusowa – w określonych przez prawo wypadkach, odpłatnej licencji niewyłącznej na czas określony na dany patent udzielić może Urząd Patentowy niezależnie od zgody uprawnionego do patentu.