Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Badania

Jesteśmy chemikami analitycznymi, a właściwie pasjonatami chromatografii cieczowej!

Badania naszego zespołu skupiają się na współczesnej analityce biomolekuł, do której zalicza się m.in. nukleotydy, nukleozydy lub oligonukleotydy i RNA. Pracujemy w dwóch obszarach bioanalizy tych związków:

1. opracowywanie nowych metod przygotowania próbek biologicznych;

2. opracowywanie metod chromatograficznych rozdziału mieszanin biomolekuł i ich oznaczania różnymi technikami detekcyjnymi.

W ramach tych badań syntetyzujemy nowe materiały (adsorbenty) do przygotowania próbek (ekstrakcja do fazy stałej, ekstrakcja dyspersyjna do fazy stałej itp.). Służą one do izolowania biomolekuł z próbek biologicznych (np. surowicy). Syntetyzujemy i charakteryzujemy także nowe fazy stacjonarne do chromatografii cieczowej w celu zwiększenia selektywności rozdziału biomolekuł. Jednocześnie wykorzystujemy konwencjonalne, dostępne na rynku fazy stacjonarne do wysokosprawnej i ultrawysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektrometrią mas do analizy substancji leczniczo czynnych i ich metabolitów.

Drugi kierunek badań to rozwój nowych rozwiązań analitycznych służących do oznaczania leków stosowanych w terapiach genowych i ich metabolitów. Obecnie koncentrujemy się na lekach stosowanych w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Badania będą prowadzone z wykorzystaniem technik przygotowania próbek oraz chromatografii cieczowej połączonej ze spektrometrią mas. Jesteśmy bardzo zainteresowani badaniami metabolizmu, dlatego prowadzimy badania metabolizmu biomolekuł w systemach in vitro (inkubacja z enzymami) i in vivo (próbki pacjentów).

Trzecim obszarem naszej działalności naukowej są badania podstawowe z zakresu procesów adsorpcji, przenoszenia masy, kinetyki adsorpcji zachodzącej na powierzchni faz stacjonarnych w chromatografii cieczowej oraz ekstrakcji do fazy stałej. Badania te będą prowadzone na nowo uzyskanych materiałach w celu opisania procesu retencji biomolekuł, umożliwiając tym samym opracowanie materiałów o ulepszonych właściwościach powierzchniowych.

Czwartym obszarem jest zielona chemia analityczna. Koncentrujemy się na nowatorskiej syntezie fazy stacjonarnej, która może oddzielać związki w czystej wodzie jako fazę ruchomą. Poszukujemy alternatywnych, ekologicznych rozpuszczalników, które można zastosować w metodach przygotowania i separacji próbek.