Zespół Biomateriałów i Kosmetyków
Zespół Biomateriałów i Kosmetyków jest grupą badawczą z wieloletnim doświadczeniem w badaniach polimerów i biopolimerów. Badaczki zespołu: prof. dr hab. Alina Sionkowska oraz dr hab. Katarzyna Lewandowska, prof. UMK, corocznie znajdują się na listach World’s Top 2% Scientists przygotowywanych przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier, które uwzględniają całkowity dorobek naukowy badacza, jak i na liście najwyżej cytowanych publikacji w danym roku kalendarzowym tj. 2020, 2021, 2022, 2023. Zespół zajmuje się opracowaniem i charakterystyką innowacyjnych materiałów na bazie polimerów biodegradowalnych, pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych oraz mieszanin i kompozytów polimerowych.
|
Biomimetyczne i funkcjonalne materiały polimerowe, hydrożele, powłoki oraz struktury 3D są projektowane do potencjalnych zastosowań biomedycznych i kosmetycznych (mogą być wykorzystane w inżynierii tkankowej, w systemach dostarczania leków i innych substancji aktywnych, nowej generacji materiałach opatrunkowych i maskach kosmetycznych).
Jednym z intensywnie rozwijanych kierunków badań jest spersonalizowana kosmetologia, dlatego Zespół jest głęboko skoncentrowany na opracowywaniu biomateriałów i kosmetyków dla skóry problematycznej.
Członkowie grupy posiadają ponad 20 letnie doświadczeniu związane z opracowaniem i charakterystyką materiałów na bazie kolagenu, chitozanu, fibroiny jedwabiu czy kwasu hialuronowego. Natura i jej bioróżnorodność jest inspiracją dla prac badawczych. Zespół współpracuje z wieloma ośrodkami w kraju i zagranicą (udział w 10 akcjach COST w ciągu ostatnich dziesięciu lat).
W pracy badawczej wykorzystywane metody m.in. spektroskopii w podczerwieni, UV, mikroskopy (optyczne, SEM, AFM), charakterystyka reologiczna, aparatura do pomiaru właściwości mechanicznych, analiza termiczna (TGA i DSC). Stosowane są techniki separacji biopolimerów ze źródeł naturalnych i dalszego oczyszczania (homogenizacja, dializa). Aparatura do liofilizacji pozwala na uzyskanie liofilizowanych próbek o wysokiej jakości. Do badania właściwości skóry przed i po zabiegach kosmetycznych używany jest aparat ARAMO TS z kilkoma systemami kamer oraz sondami do pomiaru elastyczności, nawilżenia i zawartości sebum. ARAMO TS jest również przydatny do badania włosów i skóry głowy w celu podstawowej oceny trychologicznej.