Konkurs „Best Paper Award 2024” organizowany przez Europejskie Towarzystwo Membranowe (EMS) wyłania najlepsze publikacje opublikowane w roku 2023, w tematyce membran i technik membranowych (od podstaw i teoretycznych badań zjawisk związanych z membranami po rozwój, zastosowania i inżynierię membran). Ocenie podlegają oryginalność, elementy nowości, potencjalny wpływ na dyscyplinę, jakość samej publikacji jak i prezentowanych badań naukowych. Konkurs jest skierowany do badaczy znajdujących się na wczesnym etapie kariery zawodowej.
W tej edycji konkursu, EMS otrzymał zgłoszenia 9 publikacji z całego Świata, i jako najlepszą pracę wybrał publikację mgr ZUZANNY FLANC:
- Flanc, S. Al-Gharabli, M. Karadsheh, K. Pianka, W. Kujawski, J. Kujawa, Membranes with surficial spherical nanoarchitecture – Material importance in emulsion formulation by premix membrane emulsification, Separation and Purification Technology 324 (2023) 124507
Mgr Zuzanna Flanc jest doktorantką II roku studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej AST, a swoje badania realizuje w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów, w Zespole Membran i Technik Membranowych kierowanym przez prof. dr. hab. Wojciecha Kujawskiego. Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Joanna Kujawa, prof. UMK.
Tematyka nagrodzonej publikacji: Zwycięska praca opisuje opracowanie nowej metody modyfikacji membran polimerowych (PVDF hydrofilowy i hydrofobowy) poprzez kontrolowaną syntezę mikro/nano cząstek o hybrydowym charakterze hydrofilowo/hydrofobowym (silan-chitozan). Uzyskano 3D- nanoarchitekturę powierzchni, a modyfikacji całej objętości materiału, poprawiła jakość i stabilność bioemulsji (woda-oliwa z oliwek). Membrany były niezwykle wydajne w procesie emulsyfikacji membranowej (premix membrane emulsification- PME). Poza syntezą i aplikacją w emulsyfikacji, materiały szczegółowo scharakteryzowano opisując ich właściwości materiałowe i fizykochemiczne. Nowością było powiązanie tych parametrów z jakością i stabilnością emulsji oraz zrozumienie oddziaływania emulsja-membrana dzięki zaawansowanym pomiarom goniometrycznym w różnych układach trójskładnikowych. Dzięki modyfikacji, wytworzone materiały były bardzo odporne na fouling, co ma ogromne znaczenie praktyczne i ekonomiczne.
Link do publikacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1383586623014156