Kierunek chemia S1 oraz chemia S2 z europejską akredytacją ECTN

Certyfikaty Euromaster i Eurobachelor przyznane przez Stowarzyszenie ECTN kierunkowi chemia (pierwszego i drugiego stopnia)

Miło nam poinformować, że kierunek studiów chemia prowadzony przez Wydział Chemii przeszedł pozytywnie akredytację ECTN (European Chemistry Thematic Network) i w dniu 28 grudnia 2023 r. otrzymał dwa międzynarodowe certyfikaty ECTN Chemistry Eurobachelor dla programu studiów I stopnia na kierunku Chemia oraz ECTN Chemistry Euromaster dla programu studiów II stopnia na kierunku Chemia.

Oznacza to, że Studentki i Studenci rozpoczynający studia pomiędzy 1 października 2023 roku a 31 września 2028 roku mają prawo do posługiwania się tytułem zawodowym Licencjat (BSc in Chemistry) - Chemistry Bachelor, oraz Magister (MSc in Chemistry) - Chemistry Euromaster zatwierdzonym zarówno przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika jak i Stowarzyszenie Europejskiej Sieci Tematycznej Chemii (ECTN).

European Chemistry Thematic Network Association (ECTN) to stowarzyszenie non-profit zarejestrowane w Belgii, które zostało utworzone w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości European Chemistry Thematic Network. Obecnie sieć liczy ponad 120 członków pochodzących z 30 różnych krajów europejskich oraz członków stowarzyszonych z całego świata.

Uzyskanie akredytacji ECTN jest równoznaczne z uznaniem najwyższych standardów europejskich w zakresie jakości kształcenia kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Chemii UMK. To także potwierdzenie, że absolwentki i absolwenci kierunku chemia na WCh UMK uzyskują wykształcenie równorzędne z tym, jakie otrzymują ich koleżanki i koledzy w najlepszych europejskich uczelniach.

Posiadanie akredytacji międzynarodowej umożliwi nawiązanie współpracy z zagranicznymi specjalistami, ułatwia pozyskiwanie finansowania projektów dydaktycznych oraz pozwala na znajdowanie odpowiednich instytucji partnerskich za granicą.

Wizyta komisji oceniającej ECNT odbyła się na Wydziale Chemii UMK 7 grudnia 2023 r. Wydział odwiedzili: prof. dr hab. Janusz Ryczkowski, prof. dr hab. Henryk Koroniak oraz prof. dr hab. Artur Michalak. Z ramienia Wydziału Chemii procedurę akredytacyjną przygotowały dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK oraz dr Izabela Koter.

Wymagane opłaty akredytacyjne zostały sfinansowane w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.