Wiadomości
Wyniki konkursu na najlepszą pracę magisterską
Jak co roku Oddział Toruński Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego przeprowadził konkurs na najlepszą pracę magisterską realizowaną w roku akademickim 2023/2024.
Komisja Konkursowa zdecydowała, że najlepszą pracę zrealizowała Pani mgr Gaja Gużewska. Tytuł nagrodzonej pracy to: „Analiza profilu kwasów tłuszczowych w produktach mlecznych do ich potencjalnego zastosowania w chemii kosmetycznej”
Ponadto, z uwagi na wysoki poziom złożonych do konkursu prac Komisja podjęła decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych wyróżnień dla prac:
- Pana mgra Pawła Binkowskiego “Borofen i grafen: fotoelektrochemiczni bracia”
- Pani mgr Zuzanny Gralak “Analiza sensoryczna mięsa drobiowego zabezpieczonego jadalnymi foliami na bazie chitozanu”
Serdecznie gratulujemy!
W imieniu Zarządu OT SIiTPchem
Prezes dr Marzanna Kurzawa, prof. UMK
Kluczowa aparatura z grantami MNiSW
Pracownia Analizy Instrumentalnej Wydziału Chemii oraz Wytwórnia ATMP Katedry Urologii i Andrologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK otrzymały granty o łącznej wartości blisko 4,3 mln zł w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej.
Konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską
Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłasza konkurs na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ lub INŻYNIERYJNĄ w zakresie chemii.
Regulamin konkursu i wniosek zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://www.chem.umk.pl/ot-ptchem/konkursy/
Termin składania upływa 10 listopada 2024 r.
Pełną dokumentację w wersji elektronicznej proszę przesłać na adres: ptchem2024@gmail.com
Prof. dr hab. Renata Gadzała-Kopciuch
Przewodnicząca OT PTCh
Chemiczne przyspieszenie na miarę Nobla
Badania, które kiedyś zajmowały lata, teraz trwają zaledwie kilka dni lub niekiedy kilka godzin – chemicznego Nobla komentuje dr Anna Kozakiewicz-Piekarz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydziałowa inauguracja roku 2024/24
Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Urszula Kiełkowska, prof. UMK wraz z Kolegium Dziekańskim serdecznie zapraszają pracowników, studentów, doktorantów oraz przyjaciół Wydziału Chemii na uroczystość inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2024/2025, która odbędzie się 2 października o godz. 10.00 w Audytorium nr 1.
Szczególnie serdecznie zapraszamy studentów pierwszego roku wszystkich naszych kierunków. Podczas uroczystości złożą ślubowanie, które włączy ich w poczet braci studenckiej. Po uroczystości odbędzie się spotkanie organizacyjne z opiekunem pierwszego roku Panią dr Kingą Mylkie.
2 października w godz. 10.00-12.00 na Wydziale Chemii zaplanowano godziny rektorskie aby umożliwić uczestnictwo w uroczystości wszystkim zainteresowanym.
Konkurs na najlepszą pracę magisterską
Oddział Toruński Stowarzyszenia Inżynierów I Techników Przemysłu Chemicznego ogłasza konkurs na najlepszą pracę magisterską realizowaną na Naszym Wydziale w roku akademickim 2023/2024. Prace należy zgłaszać do dr hab. Jacka Nowaczyka, prof. UMK w terminie do 31 października 2024 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 16 listopada 2024 r. na uroczystym Dyplomatorium Absolwentów.
Karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu
Prezes OT SiTPChem
Dr Marzanna Kurzawa, prof.UMK
Naukowczynie i naukowcy z WCh UMK wśród najlepszych na świecie!
Naukowczynie i naukowcy z WCh UMK znaleźli się wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem liczby cytowań opublikowanych artykułów. Ranking World’s Top 2% Scientists jest przygotowywany przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier. W jego opracowaniu brany jest pod uwagę dorobek naukowy badaczek i badaczy zgromadzony w bazie Scopus (dla wszystkich dziedzin nauki). Jest to m.in. całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha (h-index), pozycja i rola badacza wśród współautorów publikacji (pierwsze, ostatnie miejsce), liczba publikacji. W tegorocznym zestawieniu znalazło się aż 14 naukowczyń i naukowców z naszego wydziału. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
To zaszczyt pracować z tak znamienitymi naukowcami!
Nagroda dla prof. Ośmiałowskiego
Prof. Borys Ośmiałowski z Katedry Chemii Organicznej hobbystycznie zajmuje się fotografią. Jego zdjęcie przedstawiające całkowite wewnętrzne odbicie światła przechodzącego przez roztwór barwnika fluorescencyjnego zwyciężyło w konkursie magazynu Chemistry Views. W konkursie doceniano piękne, kreatywne, przyciągające uwagę zdjęcia z chemią w roli głównej. Zdjęcie zostało wykonane aparatem Olympus OM-1 z obiektywem makro 60 mm, a roztwór przygotowano w standardowej kuwecie 1×1 cm.
Plany zajęć na zimę
Apel władz rektorskich
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
powódź pustoszy południe Polski. Wielka woda jest daleko od nas, jednak wszyscy ci, którzy walczą o swoje bezpieczeństwo i zachowanie dorobku całego życia są blisko naszych serc i pamięci. Nasza wspólnota akademicka już nieraz udowodniła, że ogólnoludzka solidarność jest dla niej najwyższą wartością.
Podziękowania dla prof. Łukaszewicza
31 sierpnia zakończył pracę na naszym Wydziale prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz. Pan Profesor przez ponad 50 lat był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W latach 2002–2005 był Prodziekanem, a od 2005 do 2012 roku piastował funkcję Dziekana Wydziału Chemii UMK w Toruniu. Od 2012 roku był zatrudniony na stanowisku Dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii.
W dniu 11 września 2024 roku na Radzie Dyscypliny uroczyście podziękowaliśmy Panu Profesorowi Jerzemu Łukaszewiczowi za wiele lat wspólnej pracy, nieocenione wsparcie oraz bycie inspiracją dla wielu pokoleń młodych naukowców.
To był zaszczyt i przyjemność pracować z tak życzliwą, sympatyczną i kreatywną osobą.
OPUS 25 dla Prof. Marka Wiśniewskiego
Miło nam poinformować, że dr hab. Marek Wiśniewski, prof. UMK otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 366 400 zł na realizację projektu badawczego pt.: "Łatwy dostęp do zielonego wodoru – poszukiwanie nowych, aktywnych
katalizatorów rozkładu amoniaku w atmosferze plazmy niskotemperaturowej" w ramach konkursu Opus 25.
Okres realizacji projektu 36 miesięcy (01.08.2024-31.07.2027).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Pozytywna ocena PKA na kierunku Chemia Kosmetyczna
Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) uchwałą nr 563/2024 z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie oceny programowej na kierunku CHEMIA KOSMETYCZNA prowadzonym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim wydało ocenę pozytywną, stwierdzając, że proces kształcenia realizowany na UMK w Toruniu umożliwia studentom kierunku chemia kosmetyczna osiągnięcie założonych efektów uczenia się dla studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnouniwersyteckim.
Zgodnie z uchwałą Prezydium PKA następna ocena programowa na kierunku CHEMIA KOSMETYCZNA powinna nastąpić w roku akademickim 2029/2030.
Uchwała Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (pdf, 257 KB)
Serdecznie gratulujemy całej naszej społeczności akademickiej!
Kierunek chemia S1 oraz chemia S2 z europejską akredytacją ECTN
Miło nam poinformować, że kierunek studiów chemia prowadzony przez Wydział Chemii przeszedł pozytywnie akredytację ECTN (European Chemistry Thematic Network) i w dniu 28 grudnia 2023 r. otrzymał dwa międzynarodowe certyfikaty ECTN Chemistry Eurobachelor dla programu studiów I stopnia na kierunku Chemia oraz ECTN Chemistry Euromaster dla programu studiów II stopnia na kierunku Chemia.
A+ dla Wydziału Chemii
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z 2.02.2023 r. Wydziałowi Chemii UMK została przyznana najwyższa kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki chemiczne.