Ekotechnologia wykład
Wykład ma za zadanie zaznajomienie studenta z wybranymi aspektami współczesnych technologii chemicznych, obejmującymi zasady racjonalnego wykorzystania surowców i energii oraz kompleksowego zagospodarowania odpadów przemysłowych w oparciu o wybrane procesy z zakresu technologii chemicznej.
Wykłady obejmują między innymi następujące zagadnienia: Ekologiczne aspekty produkcji węglanu sodu, Przemysłowe metody produkcji kwasu siarkowego(VI), Biopaliwa i biokomponenty, Metody oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych, Energia jądrowa – historia, szansa czy zagrożenie?, Zielona chemia i czyste technologie, Charakterystyka odpadów przemysłowych i niebezpiecznych oraz metody ich utylizacji, Alternatywne źródła energii, Ropa naftowa i metody przerobu surowców naftowych, Woda i jej znaczenie w środowisku oraz przyczyny i skutki jej zanieczyszczenia, Kataliza i katalizatory w technologii chemicznej, Ocieplenie ziemi (efekt cieplarniany) – realne zagrożenie czy tylko mit.
W ramach wykładu organizowane są wycieczki do pobliskich zakładów przemysłowych. Celem głównym organizowanych wycieczek jest zaznajomienie się studentów z cyklem produkcyjnym wybranych produktów przemysłu chemicznego oraz z aspektami działań proekologicznych wdrażanych w wizytowanych zakładach.
Głównym naszym partnerem w tym zakresie są: Henkell Freixenet Polska Sp. z o.o., Ciech Soda Polsa S.A. oraz LafargeHolcim – Cementownia i Zakład Górniczy Kujawy w Bielawach.
Literatura podstawowa:
T. Paryjczak, A. Lewicki, M. Zaborski Zielona chemia, PAN, Łódź, 2005.
J. Dojlido, W. Dożańska, W. Hermanowicz, B. Koziorowski, J. Zerbe Fizykochemiczne badanie wody i ścieków, Arkady, Warszawa, 2010.
B. Bilitewski, G. Hardtle, K. Marek Podręcznik gospodarki odpadami, Seidel &Przywiecki, Warszawa, 2003.
J. Bogdanienko Odnawialne źródła energii, PWN, Warszawa,1989.
W. Ciechanowicz Energia, środowisko i ekonomia, IBS PAN, Warszawa, 1995.
A. Johansson Czysta technologia, WNT, Warszawa, 1997.
W. M. Lewandowski „Proekologiczne źródła energii odnawialnej”, 2002.
J. Michałowska Paliwa, oleje, smary samochodowe, WKŁ, Warszawa, 1997.
Literatura uzupełniająca:
L. Margel Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, Ekonomia i środowisko, Białystok 2000.
P.T. Anastas, Ed., Handbook of Green Chemistry – Green Catalysis, John Wiley & Sons, 2009.
Dostępne podręczniki akademickie z zakresu technologii chemicznej, ochrony środowiska i chemii analitycznej.