Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Laboratorium Analizy Powierzchniowej

W pracowni wykonywane są usługi pomiarowo-badawcze z wykorzystaniem metody niskotemperaturowej adsorpcji azotu za pomocą urządzenia Autosorb iQ.

Analizator Autosorb iQ z oprogramowaniem AsiQwin służący do pomiaru adsorpcji i desorpcji gazów, (aktualnie azotu (77 K) lub argonu (87 K), z możliwością rozszerzenia na analizę pięciu innych sorbatów, np. kryptonu lub ditlenku węgla), na powierzchni ciała stałego z zastosowaniem określonej prężności pary nasyconej i statycznej metody objętościowej.

Autosorb iQ pozwala na objętościowy pomiar adsorpcji i desorpcji azotu przy ciśnieniu względnym w zakresie od 0.001 do wartości nieznacznie powyżej 1.0 (p/p0). Analiza z zastosowaniem kryptonu, umożliwia przesunięcie dolnej granica ciśnienia dla którego można mierzyć adsorpcję do 1∙10-7 p/p0. W oparciu o uzyskane dane objętościowo-ciśnieniowe można określić:

  • powierzchnię właściwą BET (metodą jednopunktową i/lub wielopunktową);
  • izotermy adsorpcji i/lub desorpcji, a następnie w oparciu o nie wielkość i rozkład objętości i/lub średnic porów, dzięki zastosowaniu stosownych procedur obliczeniowych opartych na odpowiednich modelach adsorpcji.

Oprogramowanie komputerowe obsługiwane za pomocą menu umożliwia gromadzenie i archiwizowanie analizowanych danych oraz wyświetlanie ich w postaci wykresów i tabel, a także  zastosowanie różnych modeli obliczeniowych, np. rozkładu porów.

W oparciu o dane z Regulaminu korzystania i udostępniania infrastruktury badawczej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Biuletyn Prawny UMK z 2017 r., poz. 68) oraz ceny na rynku jako podstawę wyceny ustala się godzinę pracy infrastruktury badawczej wraz z obsługą, która wynosi 31,05 zł netto/godzinę.

O rzeczywistym czasie trwania analizy decyduje charakter badanego materiału. W przypadku niektórych materiałów mikroporowatych może on przekroczyć 48 h*, chociaż w wielu przypadkach czas ok. 10 h jest wystarczający aby uzyskać pełną izotermę adsorpcji i desorpcji.

Koszty analizy mogą obejmować również:

  • specjalną/niestandardową procedurę odgazowania próbki przed pomiarem – temperaturę 200°C (lub niższą) i czas 5 h (lub krótszy), uważa się za standard;
  • wyznaczanie jedynie powierzchni BET – (rejestracja niepełnej izotermy adsorpcji wiąże się z krótszym czasem analizy);
  • przygotowanie indywidualnego raportu z badań obejmujące wyliczenie objętości porów oraz ich rozkład różnymi metodami w oparciu o izotermę adsorpcji wraz z interpretacją wyników. Jako raport standardowy przyjmuje się wykonanie tabeli i wykresu izotermy adsorpcji/desorpcji, oraz wyliczenie powierzchni BET metodą jedno- i wielopunktową.

*koszt analizy tego rodzaju materiałów poddaje się indywidualnej ocenie.

 

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:
dr hab. Maria Leżańska

tel.: +48 726 255 595
e-mail: miriam10@umk.pl