Bazy – Reaxys ACS RSC
REAXYS (stara wersja) – Od 2011r. udostępniona jest nowa baza , która zawiera komplet danych z baz CrossFire Belstein, CrossFire Gmelin oraz Patent Chemistry Database. Zakres tematyczny bazy obejmuje głównie chemię i dyscypliny pokrewne, w tym reakcje chemiczne, substancje chemiczne, własności substancji chemicznych i ich pomiar. Zasięg chronologiczny : 1771-.
NOWY REAXYS – Sprawdź wymagania techniczne
UWAGA!!! Dostęp z Wydziału Chemii UMK dla pracowników i studentów Wydziału Chemii UMK
- 61 czasopism z pakietu ACS Web Editions (w tym czasopisma otwarte ACS Central Science i ACS Omega) obejmującego roczniki od 1996 włącznie,
- pakietu ACS Legacy Archives zawierającego starsze roczniki archiwalne (zob. pełna lista) zakres tematyczny – chemia, biochemia, biologia molekularna, nauki medyczne, farmacja WEJŚCIE z terenu UMK WEJŚCIE z domu.
W związku z kilkakrotnym naruszeniem licencji informujemy, że zgodnie z warunkami umowy dostępu do zasobów ACS każdy użytkownik ma prawo do pobierania i drukowania artykułów w ilości odpowiadającej rzeczywistym potrzebom pracy naukowo-badawczej. Hurtowe pobieranie plików powoduje natychmiastowe odcięcie dostępu do zasobów ACS.
Uwaga!!! Uruchomiony został program publikowania otwartego przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum, w tym autorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program obejmuje:
- wszystkie czasopisma z kolekcji ACS Web Editions, w tym czasopismo otwarte Central Science i Omega oraz pozostałe 59 czasopism hybrydowych,
- wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern, Retraction, In This Issue, Introducing our Authors.
Program pozwala na publikację otwartą na licencji CC-BY bez opłat dla autorów 300 artykułów przyjętych do publikacji w 2020 r. (“Published” w artykule w pdf, “Publication Date” w artykule on-line lub data “Published online” w “Publication History”) i pula ta będzie odnawiana w kolejnych latach.
Pula nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji. W szczególności do programu mogą być włączone artykuły opublikowane w modelu subskrypcyjnym od 1 stycznia 2020, które za zgodą autorów zostaną przekształcone na model otwarty (“retroaktywacja”) – instrukcje wkrótce.
Autorzy, którzy dopiero wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS, powinni zwrócić uwagę, że na tym etapie (“online manuscript submission process”) wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Zalecane jest także, podanie adresu email z domeną instytucji (@umk.pl). Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji system ACS automatycznie rozpozna na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji czy artykuł jest uprawniony do programu. ICM (koordynator konsorcjum) sprawdza czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule oraz wysyła emailem zapytanie do autora, czy jest on zainteresowany publikacją w ramach programu. Procedura ta działa już od 1 lipca 2020 r. i obejmuje artykuły zaakceptowane od 25 czerwca 2020 r.
Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl załączając aktywny link DOI do artykułu lub numer ID oraz stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu.
Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w ACS pod adresem support@services.acs.org.
Baza Scopus zawiera opisy bibliograficzne oraz abstrakty artykułów z czasopism naukowych, materiałów konferencyjnych i publikacji handlowych. Scopus umożliwia przeszukiwanie ponad 16 000 recenzowanych czasopism naukowych wydawanych przez około 4000 wydawców z całego świata. Dostęp ze wszystkich komputerów pracujących w sieci UMK.
Science Citation Index Expanded – baza bibliograficzno-bibliometryczna należącą do systemu baz Web of Sciences produkowanego przez Thomson Scientific. Opis działania i wskazówki dotyczące wyszukiwania zob. zakładka zasoby i bazy