Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Ambasadorzy UMK

Marek Małecki, absolwent chemii 1974; ambasador UMKMarek Małecki

Absolwent chemii 1974


Przedsiębiorca, działacz społeczny

Marek Małecki ukończył chemię na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1975 r. związany jest zawodowo z Przedsiębiorstwem Przemysłu Betonu Prefabet w Solcu Kujawskim, które obecnie nosi nazwę Solbet Sp. z o.o. Jako kierownik Działu Produkcji w latach 1980-1981 był przewodniczącym Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność”. Po zdegradowaniu w stanie wojennym do stanowiska robotnika fizycznego, wrócił na stanowisko kierownicze w dziale energetycznym.

W latach 80. Wyjechał do Iraku (Karbala i An Najaf), gdzie pracował jako specjalista ds. produkcji i technologii betonu komórkowego oraz cegły silikatowej. W 1991 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Prefabetu. W wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Solbet Sp. z o.o. Marek Małecki najpierw pełnił funkcję Prezesa Zarządu, a obecnie – Prezesa Grupy Kapitałowej Solbet. Grupa ta powstała dzięki jego wysiłkom związanym z zakupem i modernizacją innych zakładów. Obecnie  produkująca materiały budowlane Grupa Solbet pod względem wielkości produkcji zajmuje pierwsze miejsce w Polsce i drugie w Europie. Jako pierwsza firma w Polsce Solbet zbudował fabrykę wodoru ekologicznego.

Marek Małecki jest Członkiem Rady Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Betonu, Przewodniczącym Rady Programowej ogólnopolskiego miesięcznika Materiały Budowlane, członkiem Rady Ogólnopolskiego Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Prezydenta RP oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2018 r. Prezydent RP oraz Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uhonorowali go tytułem Pracodawca Przyjazny Pracownikom, a rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (obecnie Politechnika Bydgoska).

Papież Benedykt XVI przyznał mu najwyższe odznaczenie Stolicy Apostolskiej dla osób cywilnych „Pro Ecclesia et Pontifice”. Patriarcha Jerozolimy przyznał mu też „Order Zasługi” za zasługi dla Ziemi Świętej w Izraelu i Palestynie.

W roku 2023 Rada Miasta Solca Kujawskiego przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Marek Małecki angażuje się w życie społeczne i kulturalne swojej Małej Ojczyzny, finansowo wspierając szereg przedsięwzięć, m.in. Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu, wyposażenie Soleckiego Centrum Kultury, remont Kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, budowę kilku pomników, remonty szkół podstawowych, działania gminnych organizacji pozarządowych, zakup samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych. Hojnie wspiera także potrzebujących na całym świecie, m.in. w takich krajach jak: Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Syria, Liban, Etiopia, Sudan, Dominikana, czy Nowa Gwinea, Madagaskar, Republika Południowej Afryki. Udzielał też pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, niepełnosprawnym olimpijczykom i Polakom na wschodzie.

Jest mecenasem Muzeum Tadeusza Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, Muzeum Bitwy Wiedeńskiej w austriackim Kahlenbergu i Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. Wspiera też kościół w Nowogródku, w którym ochrzczony został Adam Mickiewicz.

Wielokrotnie wspierał też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Opracowano na podstawie „Soleckich wiadomości z Ratusza” z 3.11.2023.


Marian Holz

Absolwent chemii 1976


Właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych „Poli”

Urodził się 12 marca 1952 r. w Przechlewie (dawne województwo koszalińskie). Po ukończeniu Technikum Chemicznego w Toruniu,  studiował chemię na UMK – tytuł magistra uzyskał w 1976 r. Od 1977 r. pracował w Hucie Szkła „Irena” w Inowrocławiu, ale po pięciu latach rozpoczął własną działalność gospodarczą – stworzył Zakład Tworzyw Sztucznych „Poli”, który początkowo działał jako dwuosobowa firma rodzinna. Dzisiaj jest to nowoczesna firma, produkująca opakowania z tworzyw sztucznych metodą termoformatowania. „Poli” posiada własne studio projektowo-narzędziowe, proponujące swoim partnerom różne rozwiązania i wyznaczające trendy na europejskim rynku opakowań, przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn. Obecnie firma zatrudnia 110 osób.

Zakład „Poli” i jego założyciel są rozpoznawalni w branży tworzyw sztucznych w Polsce i na świecie. Odbiorcami produkcji oraz rozwiązań „know-how” firmy są nie tylko firmy polskie, ale także światowe marki, takie jak: Philips, Gillette, Panasonic, Avon, Canon.

„Poli” posiada certyfikaty: BRC – dopuszczenie do produkcji opakowań dla celów spożywczych na rynek brytyjski i Europy Zachodniej, ISO 9001:2015, ISO:14001:2015. Współpracując z naukowcami, m.in. z Wydziału Chemii UMK, firma jest beneficjentem wielu wniosków dotacyjnych związanych z innowacjami w produkcji.

Marian Holz jest strategicznym sponsorem toruńskiej siatkówki kobiet „Poli-Budowlani”.

Jest mężem i ojcem czwórki dzieci, mieszka w Inowrocławiu.

Anna Sobecka, ambasador UMK

Anna Elżbieta Sobecka

Absolwentka chemii 1988


Posłanka Sejmu RP

Oprócz chemii na UMK w Toruniu, ukończyła także Podyplomowe Studium Edukacji Dorosłych przy Instytucie Pedagogiki UMK oraz Katolickie Podyplomowe Studium Dziennikarstwa.

W latach 1975-1987 była pracownikiem Szpitala Wojskowego, pracowała również jako nauczyciel Medycznego Studium Zawodowego w Toruniu. W latach od 1990 do 1994 roku pełniła obowiązki dyrektora i dyrektora dydaktycznego Medycznego Studium Zawodowego w Toruniu. Ukończyła I stopień specjalizacji z zakresu nauczania analityki medycznej.

Od 1995 roku pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej, aktualnie jest członkiem honorowym tegoż stowarzyszenia.

W 1997 roku została wybrana na Posła Sejmu RP i tę funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

 

Stanisław Szczepaniak

Absolwent chemii 1969


Twórca ponad 150 patentów i kilkunastu zgłoszeń patentowych

Urodził się 21 lipca 1945 r. w Blizocinie w rodzinie rolników. W czasie studiów na UMK (chemia) ożenił się ze studentką historii UMK, kielczanką.

Po studiach podjął pracę w Fabryce Łożysk Tocznych ,,lSKRA” w Kielcach, gdzie kierował Centralnym Laboratorium Chemicznym, zgłaszając liczne projekty wynalazcze i racjonalizatorskie, których był głównym twórcą i współtwórcą. W roku 1987, mając w swoim dorobku kilkadziesiąt wynalazków, w oparciu o status jednostki innowacyjno-wdrożeniowej i rozpoczął własną działalność produkcyjną, w której opierał się na swoich rozwiązaniach technologicznych i patentach.

Mająca już 30 lat firma ,,lNWEX” zajmuje się produkcją i sprzedażą ekologicznych rozwiązań m.in. dla przemysłu metalowego, motoryzacyjnego, budowlanego, rolniczego i kosmetycznego. Marka rodzinnej firmy ,,lNWEX – Kielce” jest znana nie tylko na polskim rynku chemicznym,  ale również zagranicą.

Za prezentację swoich produktów i działalność naukowo-badawczą popularyzującą polską myśl techniczną na świecie S. Szczepaniak został uhonorowany na Międzynarodowych i Krajowych Wystawach Wynalazków i Innowacji 38. złotymi medalami w tym 14. z wyróżnieniem, 7. srebrnymi i 1. platynowym i brązowym. Otrzymał też Krzyż Kawalerski, Oficerski, Komandorski i Krzyż Grand Officer nadany przez Królewską Kapitułę Belgijską za Zasługi dla Wynalazczości, nagrodę WIPO od Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz puchar i dyplom Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (lFIA), a także Srebrny Krzyż Zasługi i Złoty Krzyż Zasługi RP i wiele innych nagród i wyróżnień.

Jest twórcą lub współtwórcą ponad 150 patentów i kilkunastu zgłoszeń patentowych – m.in. w zakresie galwanotechniki, obróbki metali, suplementów diety i kosmetyków, m.in. preparatów ze złotem, srebrem i krzemem.

Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, współzałożycielem, a obecnie – wiceprezydentem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach, przewodniczącym Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego w województwie świętokrzyskim. Jako prezes firmy JIW ,,INWEX” jest współuczestnikiem Świętokrzyskiego Klastra Budowlanego INNOWATOR oraz wiceprzewodniczącym zarządu Staropolskiego Klastra Wodnego w Kielcach. Pełni też funkcję przewodniczącego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020.

Wybrane sukcesy i wyróżnienia

Artykuły o zawodowej działalności S. Szczepaniaka:

Medyczna sensacja

Polska firma rodzinna z Kielc


Stanisław Haftka

Absolwent chemii 1980


Dr Stanisław Haftka zajmuje się zastosowaniami tworzyw sztucznych i optymalizacją procesów przemysłowych, a także rozwojem i marketingiem polimerów na bazie surowców odnawialnych i biodegradowalnych. Posiada duże doświadczenie w międzynarodowej działalności gospodarczej, także w zakresie marketingu i rozwoju nowych, globalnych rynków.

Pełnił funkcję dyrektora ds. Rozwoju  rynku w niemieckich firmach takich jak: Schill&Seilacher Niemcy czy Metabolix GmbH.
Obecnie kieruje działem marketingu niemieckiej firmy “BIO-FED Branch of Akro-Plastic” z Kolonii.

Bierze udział w pracach grupy naukowej w dziedzinie polimerów koncernu Hoechst AG, współpracuje też z grupą pracującą nad rozwojem nowych katalizatorów metalocenowych. Jest specjalistą w dziedzinie reologii, analizy termicznej DMA i spektroskopii.

Wspiera Wydział Chemii UMK – ufundował tablicę upamiętniającą wykłady prof. A. Swinarskiego, wykazuje też duże zainteresowanie rozwojem UMK jako uczelni badawczej.